Vodena tehnika (Marble nail art) je veoma zahvalna tehnika ukrašavanja noktiju. Veoma brzo vaši nokti mogu izgledati atraktivno i fantastično. Mana ove tehnike je što zahteva puno pribora koji može poslužiti jedino za jednokratnu upotrebu. Od „alatki“ potrebna je plastična čaša sa vodom, štapići za uši, čačkalice i selotejp. Moj savet je da ne koristite staklene čaše jer će se lak zakačiti o zidove, nakon čega ćete morati da tu čašu brišete acetonom. Lak će do tada već biti suv, pa će ovaj postupak biti dodatno otežan bez obzira što koristite aceton. Štapići za uši koristiće vam da pokupite ostatak šare sa površine vode kako biste sigurno izvukli šaru na svom noktu. Čačkalice služe za crtanje oblika.
Ako planirate da se oprobate u ovoj tehnici, bitno je da znate da lakovi različitih proizvođača imaju drugačiji hemijski sastav i gustinu. Lakovi nekih proizvođača će formirati film, a neki neće. Takođe, kapanje lakova različitih proizvođača, može imati za posledicu da vam neke kapi laka uopšte ne formiraju film nego propadaju u vodu, vukući za sobom druge, već formirane slojeve filma. Da biste to izbegli, u vodenoj tehnici koristite jednog proizvođača. Na prostorima Srbije možete kupiti jeftine i lako dostupne Gabrini lakove, koji su izuzetno zahvalni u formiranju filmova na površini vode. Kupite nekoliko Gabrini lakova i možete početi sa eksperimentisanjem.
Ono što vam je potrebno da krenete sa vodenom tehnikom:
Prvi korak:
Oblikujte nokte i zalepite selotejpom površinu oko nokta. Što detaljnije zalepite selotejp oko nokta, to će vam manje vremena trebati za završne radove, tj uklanjanje viška laka sa kože.
Izaberite kombinaciju lakova koje želite da nanesete na svoje nokte. Savetujem Vam da izaberete boje koje su u kontrastu (tople i hladne boje čine dobru kombinaciju). Što više različitih boja, lepša šara. Ovo je jedna od tehnika gde izreka „Manje je više“ ne važi. Što više kontrasnih boja, to će Vaša šara izgledati življe i upadljivije.
Drugi korak:
Kapnite jednu do dve kapi laka u čašu sa vodom. Zatim, naizmenično kapajte različite lakove praveći koncentrične krugove. Svaka kap koju kapnete, trebalo bi da napravi koncentrični krug koji se razvije u film na površini vode. Da bi se kap laka koja padne na površinu vodu više raširila u film, možete malo protresti cašu sa vodom.
Treći korak:
Nakon što smo dobili koncentrične krugove, potrebno je učvrstiti površinski sloj laka. Jednostavno zahvatite čačkalicom spoljašnji sloj kruga, koji se već do sada osušio i omogućio lako manevrisanje, i pričvrstite za zid čaše. Sada se film od laka ne pomera i mnogo je lakše crtati i praviti oblike. Takodje, ako su koncentrični krugovi bili izuzetno mali, ovim postupkom ćete raširiti dodatno film.
Četvrti korak:
Čačkalicom krenite od spoljašnjeg kruga i lagano vucite ka sredini. Prethodno proverite blagim pritiskom čačkalice na površinu filma sa lakom da li je spoljašnji krug i dalje vlažan. Ako jeste, nastavite sa povlačenjem. U slučaju da je površina kruga suva, predjite na jedan sloj bliže centru, i tako sve dok ne pronadjete deo površine laka koji se još nije osušio. Ponovite više puta, dok ne dobijete oblik latice.
Ova tehnika je veoma zahtevna za početnike. Potrebno je malo prakse kako biste se navikli na celu proceduru. Posle nekoliko pokušaja videćete da je moguće veoma lako i brzo dobijati šare.
Peti korak:
Lagano potapajte prst u vodu tako da nokat bude skoro paralelan površini vode. Nakon što ste „zalepili“ površinu laka za nokat, prst slobodno možete držati u dubini vode. Cilj je da nokat ne dolazi u kontakt sa filmom na površini vode kako bi se izbeglo dodatno lepljenje laka na nokat i potencijalno gubljenje šare.
Šesti korak:
Dok se nokat nalazi u vodi, uzmite štapić za uši i lagano pokupite sloj laka sa površine vode. Ukoliko je film i dalje vlažan, možete duvati u njega kako bi se što pre osušio. Nakon što ste pokupili svu količinu laka sa površine vode, lagano okrenite nokat tako da izadje iz čaše okrenut na gore. Ako je površina nokta okrenuta na dole (ka dnu čaše) može se desiti da voda povuče šaru i razmaže je po noktu, pri čemu ćete izgubiti lep kontrast boja.
Na kraju, nokat izgleda ovako:
Sedmi korak:
Završni korak je da skinete selotejp, umočite štapić za uši u aceton i obrišete višak laka oko nokta.
Posle nekog vremena, moći ćete da pravite i po dve šare na površini vode i time još više usavršite i brže uradite vodenu tehniku.
Нема коментара:
Постави коментар